clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Full list of results from Breeders’ Cup 2022 at Keeneland with payouts, purses, more

Here’s a list of every horse to win, place, and show, and their share of the $31 million on offer this weekend in Lexington.

The Breeders’ Cup Classic blanket of flowers before being draped over Authentic during the 37th Breeders Cup World Championship at Keeneland Race Track. Katie Stratman-USA TODAY Sports

Here are the complete results during the first day of racing at the 2022 Breeders’ Cup from Keeneland in Lexington, Kentucky.

Friday

Juvenile Turf, Friday, 3:00 p.m. ($1 million added)

Win: 5 Mischief Magic (Ire): $15.84 $7.88 $5.92
Place: 4 Dramatised (Ire) $12.36 $7.56
Show: 3 Private Creed $5.48

$1.00 Exacta 5-4 $66.64
$0.50 Trifecta 5-4-3 $370.48
$0.10 Superfecta 5-4-3-6 $319.02
$0.50 Superhighfive 5-4-3-6-1 $19,235.74
$1.00 Daily Double 2/5 $64.79
$0.50 Pick 3 3 Of 3 2/2/5 $249.86

Juvenile Fillies, Friday, 3:40 p.m. ($2 million added)

Win: 5 Wonder Wheel $15.00 $8.20 $5.54
Place: 13 Leave No Trace $20.12 $12.64
Show: 14 Raging Sea $5.54

$1.00 Exacta 5-13 $151.44
$0.50 Trifecta 5-13-14 $467.65
$0.10 Superfecta 5-13-14-4 $1,583.02
- Superhighfive Carryover $22,777.45
$1.00 Daily Double 5/5 $61.36
$0.50 Pick 3 3 Of 3 2/5/5 $173.37
$0.50 Pick 4 4 Of 4 2/2/5/5 $2,334.35

Juvenile Fillies Turf, Friday, 4:20 p.m. ($1 million added)

Win: 10 Meditate (Ire) $6.08 $4.06 $3.28
Place: 5 Pleasant Passage $6.24 $4.80
Show: 2 Cairo Consort $9.78

$1.00 Exacta 10-5 $25.55
$0.50 Trifecta 10-5-2 $203.25
$0.10 Superfecta 10-5-2-12 $423.17
$0.50 Superhighfive 10-5-2-12-4 $8,488.18
$1.00 Daily Double 5/10 $32.75
$0.50 Pick 3 3 Of 3 5/5/10 $89.34
$0.50 Pick 4 4 Of 4 2/2/5/5 $2,334.35

Juvenile, 5:00 p.m. ($2 million added)

Win: 4 Forte $12.04 $3.76 $2.64
Place: 3 Cave Rock $2.56 $2.10
Show: 10 National Treasure $3.16

$1.00 Exacta 4-3 $13.65
$0.50 Trifecta 4-3-10 $22.57
$0.10 Superfecta 4-3-10-6 $13.45
$0.50 Superhighfive 4-3-10-6-9 $387.09
$1.00 Daily Double 10/4 $33.04
$0.50 Pick 3 3 Of 3 5/10/4 $71.34
$0.50 Pick 4 4 Of 4 2/2/5/5 $2,334.35

Juvenile Turf, 5:40 p.m. ($1 million added)

Win: 1 Victoria Road (IRE) $13.14 $5.64 $4.24
Place: 4 Silver Knott (GB) $3.20 $2.92
Show: 9 Nagirroc $11.06

$1.00 Exacta 1-4 $14.06
$0.50 Trifecta 1-4-9 $170.13
$0.10 Superfecta 1-4-9-12 $603.03
$0.50 Superhighfive 1-4-9-12-5 $79,418.07
$1.00 Daily Double 4/1 $56.12
$0.50 Pick 3 3 Of 3 10/4/1 $53.70
$0.50 Pick 4 4 Of 4 5/10,11,16/4/1 $449.83
$0.50 Pick 5 5 Of 5 5/5/10,11,16/4/1 $2,428.02
$0.50 Pick 5 4 Of 5 5/5/10,11,16/4/1 $34.44
$1.00 Pick 6 6 Of 6 2/5/5/10,11,16/4/1 $27,251.48
$1.00 Pick 6 5 Of 6 2/5/5/10,11,16/4/1 $334.71

Saturday

Filly & Mare Sprint, 11:50 a.m. ($1 million added)

Win: 8 Goodnight Olive $5.70 $3.82 $2.98
Place: 13 Echo Zulu $4.76 $3.98
Show: 11 Wicked Halo $6.56

$1.00 Exacta 8-13 $16.14
$0.50 Trifecta 8-13-11 $58.43
$0.10 Superfecta 8-13-11-4 $68.17
$0.50 Superhighfive 8-13-11-4-7 $1,105.63
$1.00 Daily Double 2/8 $14.31
$0.50 Pick 3 3 Of 3 4/2/8 $16.73

Turf Sprint, 12:30 p.m. ($1 million added)

Win: 10 Caravel $87.78 $30.64 $17.68
Place: 3 Emaraaty Ana (GBR) $20.76 $10.58
Show: 1 Creative Force (IRE) $6.42

$1.00 Exacta 10-3 $881.27
$0.50 Trifecta 10-3-1 $4,084.15
$0.10 Superfecta 10-3-1-6 $3,718.33
- Superhighfive Carryover $46,460.84
$1.00 Daily Double 8/10 $207.76
$0.50 Pick 3 3 Of 3 2/8/10 $465.89

Dirt Mile, 1:10 p.m. ($1 million added)

Win 7: Cody’s Wish $6.32 $3.76 $2.92
Place: 9 Cyberknife $4.14 $3.54
Show 1: Slow Down Andy $6.30

$1.00 Exacta 7-9 $13.47
$0.50 Trifecta 7-9-1 $99.54
$0.10 Superfecta 7-9-1-5 $80.53
$0.50 Superhighfive 7-9-1-5-4 $2,650.25
$1.00 Daily Double 10/7 $236.59
$0.50 Pick 3 3 Of 3 8/10/7 $357.18
$0.50 Pick 4 4 Of 4 2/8,10/10/6,7,8 $1,591.09
$0.50 Pick 5 4 Of 5 2,4,12/2/8,10/10/6,7,8 $13.07
$0.50 Pick 5 5 Of 5 2,4,12/2/8,10/10/6,7,8 $2,919.36

Filly and Mare Turf, 1:50 p.m. ($2 million added)

Win: 5 Tuesday (IRE) $10.38 $5.26 $4.48
Place: 11 In Italian (GB) $4.84 $4.18
Show: 1 Lady Speightspeare $14.08

$1.00 Exacta 5-11 $22.57
$0.50 Trifecta 5-11-1 $186.11
$0.10 Superfecta 5-11-1-3 $170.28
$0.50 Superhighfive 5-11-1-3-12 $10,451.74
$1.00 Daily Double 7/5 $18.34
$0.50 Pick 3 3 Of 3 10/7/5 $871.78

Sprint, 2:30 p.m. ($2 million added)

Win: 6 Elite Power $13.10 $6.54 $3.54
Place: 8 C Z Rocket $19.64 $7.96
Show: 9 Jackie’s Warrior $2.54

$1.00 Exacta 5-11 $22.57
$0.50 Trifecta 5-11-1 $186.11
$0.10 Superfecta 5-11-1-3 $170.28
$0.50 Superhighfive 5-11-1-3-12 $10,451.74
$1.00 Daily Double 7/5 $18.34
$0.50 Pick 3 3 Of 3 10/7/5 $871.78

Mile, 3:10 p.m ($2 million added)

Win: 4 Modern Games (IRE) $4.76 $3.94 $3.04
Place: 2 Shirl’s Speight $33.28 $17.36
Show: 13 Kinross (GB) $7.28

$1.00 Exacta 4-2 $89.46
$0.50 Trifecta 4-2-13 $450.72
$0.10 Superfecta 4-2-13-6 $528.33
$0.50 Superhighfive 4-2-13-6-9 $31,612.28
$1.00 Daily Double 6/4 $18.07
$0.50 Pick 3 3 Of 3 5/6/4 $64.54

Distaff, 3:50 p.m ($2 million added)

Win: 1 Malathaat $7.76 $4.04 $3.00
Place: 2 Blue Stripe (ARG) $12.40 $7.06
Show: 4 Clairiere $4.66

$1.00 Exacta 4-2 $89.46
$0.50 Trifecta 4-2-13 $450.72
$0.10 Superfecta 4-2-13-6 $528.33
$0.50 Superhighfive 4-2-13-6-9 $31,612.28
$1.00 Daily Double 6/4 $18.07
$0.50 Pick 3 3 Of 3 5/6/4 $64.54

Turf, 5:00 p.m ($4 million added)

Win: 5 Rebel’s Romance (IRE) $13.92 $7.92 $5.14
Place: 3 Stone Age (IRE) $12.24 $7.20
Show: 2 War Like Goddess $3.80

$1.00 Exacta 5-3 $69.87
$0.50 Trifecta 5-3-2 $175.27
$0.10 Superfecta 5-3-2-11 $197.01
$0.50 Superhighfive 5-3-2-11-7 $4,260.67
$1.00 Daily Double 1/5 $29.17
$0.50 Pick 3 3 Of 3 4/1/5 $26.09

Breeders’ Cup Classic 5:40 p.m. ($6 million added)

Win: 4 Flightline $2.88 $2.92 $2.30
Place: 7 Olympiad $12.38$7.16
Show: 1 Taiba $4.00

$1.00 Exacta 4-7 $17.87
$0.50 Trifecta 4-7-1 $41.63
$0.10 Superfecta 4-7-1-8 $69.16
$0.50 Superhighfive 4-7-1-8-2 $947.31
$1.00 Daily Double 5/4 $10.80
$0.50 Pick 3 3 Of 3 1/5/4 $20.54
$0.50 Pick 4 4 Of 4 4,12,16/1/5/4 $45.85
$0.50 Pick 5 5 Of 5 6/4,12,16/1/5/4 $353.63
$0.50 Pick 5 4 Of 5 6/4,12,16/1/5/4 $6.30
$1.00 Pick 6 6 Of 6 5/6/4,12,16/1/5/4 $2,991.49
$1.00 Pick 6 5 Of 6 5/6/4,12,16/1/5/4 $43.24

2022 Breeders’ Cup Field

PP ML Odds Horse Jockey Trainer Result
PP ML Odds Horse Jockey Trainer Result
Juvenile Turf Friday, 3:00 p.m.
1 15-1 Lady Hollywood (GB) Umberto Rispoli Alice Haynes
2 4-1 Love Reigns (IRE) Irad Ortiz, Jr. Wesley A. Ward
3 12-1 Private Creed Joel Rosario Steven M. Asmussen Show
4 15-1 Dramatised (IRE) Ryan Moore Karl Burke Place
5 8-1 Mischief Magic (IRE) William Buick Charlie Appleby Win
6 15-1 Persian Force (IRE) Frankie Dettori Richard Hannon
7 8-1 Oxymore Jose Ortiz Chad C. Brown
8 20-1 American Apple Gerardo Corrales Daniel J. Leitch
9 13-1 Sharp Aza Tack Tyler Gaffalione Doug F. O'Neill
10 15-1 Tyler's Tribe Kylee Jordan Timothy E. Martin
11 6-1 Speed Boat Beach Flavien Prat Bob Baffert
12 7-2 The Platinum Queen (IRE) Hollie Doyle Richard A. Fahey
Juvenile Fillies Friday, 3:40 p.m.
1 30-1 Vegas Magic Jose Ortiz Doug F. O'Neill
2 10-1 You're My Girl John Velazquez John P. Terranova II
3 8-1 And Tell Me Nolies Ramon Vazquez Peter Miller
4 30-1 Sabra Tuff Paco Lopez Dallas Stewart
5 5-1 Wonder Wheel Tyler Gaffalione Mark E. Casse Win
6 30-1 Alma Rosa Jaime Rodriguez Bernardo G. Lopez
7 9-2 Chop Chop Joel Rosario Brad Cox
8 12-1 Atomically Luis Saez Jose Pinchin
9 20-1 Grand Love Florent Geroux Steven M. Asmussen
10 7-2 Chocolate Gelato Irad Ortiz, Jr. Todd A. Pletcher
11 20-1 American Rockette Junior Alvarado William I. Mott
12 20-1 Shoplifter Martin Garcia Eddie Kenneally
13 15-1 Leave No Trace Jose Lezcano Philip M. Serpe Place
14 6-1 Raging Sea Flavien Prat Chad C. Brown Show
Juvenile Fillies Turf Friday, 4:20 p.m.
1 15-1 Comanche Country (IRE) Umberto Rispoli Philip D'Amato
2 12-1 Cairo Consort John Velazquez Nathan Squires Show
3 20-1 Last Call Frankie Dettori Kevin Attard
4 6-1 Free Look Flavien Prat Chad C. Brown
5 12-1 Pleasant Passage Irad Ortiz, Jr. Shug McGaughey Place
6 8-1 Be Your Best Jose Ortiz Horacio De Paz
7 20-1 Spirit Gal (FR) Ricardo Santana, Jr. W.P Browne
8 30-1 Manhattan Jungle (IRE) Manny Franco Amy Murphy
9 6-1 Delight Luis Saez Jonathan Thomas
10 4-1 Meditate (IRE) Ryan Moore Aidan P. O'Brien Win
11 12-1 G Laurie William Buick H. Graham Motion
12 10-1 Midnight Mile (IRE) Wayne Lordan Richard A. Fahey
13 8-1 Xigera Julien Leparoux Philip Bauer
14 10-1 Basil Martini (IRE) John Velazquez Joseph Patrick O'Brien
Juvenile Friday, 5:00 p.m.
1 30-1 Hurricane J Joe Talamo Paulo H. Lobo
2 30-1 Congruent Jose Ortiz Antonio Sano
3 4-5 Cave Rock Juan Hernandez Bob Baffert Place
4 4-1 Forte Irad Ortiz, Jr. Todd A. Pletcher Win
5 10-1 Verifying Joel Rosario Brad Cox
6 6-1 Blazing Sevens Flavien Prat Chad C. Brown
7 30-1 Wound Up Mario Gutierez Michael W. McCarthy
8 20-1 Lost Ark Luis Saez Todd A. Pletcher
9 20-1 Curly Jack Edgar Morales Thomas M. Amoss
10 8-1 National Treasure John Velazquez Bob Baffert Show
Juvenile Turf Friday, 5:40 p.m.
1 8-1 Victoria Road (IRE) Ryan Moore Aidan P. O'Brien Win
2 6-1 Packs a Wahlop Mike Smith Jeff Mullins
3 30-1 Curly Larry and Mo Francisco Arrieta Caio Caramori
4 3-1 Silver Knott (GB) William Buick Charlie Appleby Place
5 20-1 Battle of Normandy Jose Lezcano Shug McGaughey
6 6-1 Andthewinneris Joel Rosario Wayne M. Catalano
7 30-1 Really Good Luis Saez Michael J. Maker
8 5-1 I'm Very Busy Flavien Prat Chad C. Brown
9 20-1 Nagirroc Manny Franco H. Graham Motion Show
10 20-1 Webslinger Dylan Davis Mark E. Casse
11 20-1 Reckoning Force Tyler Gaffalione Brendan P. Walsh
12 20-1 Mo Stash Rafael Bejarano Vicki Oliver
13 8-1 Major Dude Irad Ortiz, Jr. Todd A. Pletcher
14 30-1 Gaslight Dancer Juan Hernandez Michael J. Maker
Filly and Mare Sprint Saturday, 11:50 a.m.
1 15-1 Slammed Florent Geroux Todd W. Fincher
2 15-1 Edgeway Juan Hernandez John W. Sadler
3 20-1 Chi Town Lady Flavien Prat Wesley A. Ward
4 4-1 Ce Ce Victor Espinoza Michael W. McCarthy
5 6-1 Frank's Rockette Luis Saez William I. Mott
6 20-1 Chain of Love (JPN) William Buick Michihiro Ogasa
7 8-1 Obligatory Jose Ortiz William I. Mott
8 3-1 Goodnight Olive Irad Ortiz, Jr. Chad C. Brown
9 30-1 Sterling Silver Javier Castellano Thomas Albertrani
10 30-1 Hot Peppers Junior Alvarado Rudy Rodriguez
11 10-1 Wicked Halo Tyler Gaffalione Steven M. Asmussen
12 10-1 Lady Rocket Joel Rosario Brad Cox
13 6-1 Echo Zulu Ricardo Santana, Jr. Steven M. Asmussen
Turf Sprint Saturday, 12:29 p.m.
1 10-1 Creative Force (IRE) William Buick Charlie Appleby
2 30-1 Flotus (IRE) Hollie Doyle Simon Crisford
3 20-1 Emaraaty Ana (GB) Ryan Moore Kevin A. Ryan
4 8-1 Campanelle (IRE) Frankie Dettori Wesley A. Ward
5 30-1 Go Bears Go (IRE) Umberto Rispoli David Loughnane
6 7-2 Highfield Princess (FR) Jason Hart John Quinn
7 15-1 Arrest Me Red John Velazquez Wesley A. Ward
8 2-1 Golden Pal Irad Ortiz, Jr. Wesley A. Ward
9 30-1 Naval Crown (GB) James Doyle Charlie Appleby
10 20-1 Caravel Tyler Gaffalione Brad Cox
11 6-1 Casa Creed Luis Saez William I. Mott
12 15-1 Bran (FR) Vincent Cheminaud John W. Sadler
13 20-1 Cazadero Flavien Prat Brendan P. Walsh
14 30-1 Artemus Citylimits Juan Hernandez Michael J. Maker
Alternate 15-1 Dancing Buck Joel Rosario Michelle Nevin
Alternate 30-1 Oceanic Julien Leparoux Jordan Blair
Dirt Mile Saturday, 1:10 p.m.
1 30-1 Slow Down Andy Mario Gutierrez Doug F. O'Neill
2 15-1 Simplification Luis Saez Antonio Sano
3 8-1 Pipeline Flavien Prat Chad C. Brown
4 20-1 Law Professor Jose Ortiz Rob Atras
5 7-2 Gunite Tyler Gaffalione Steven M. Asmussen
6 9-2 Laurel River Irad Ortiz, Jr. Bob Baffert
7 5-2 Cody's Wish Junior Alvarado William I. Mott
8 30-1 Informative Abner Adorno Uriah St. Lewis
9 9-2 Cyberknife Florent Geroux Brad Cox
10 12-1 Senor Buscador Francisco Arrieta Todd W. Fincher
11 30-1 Three Technique Rafael Bejarano Jason G. Cook
Filly and Mare Turf Saturday, 1:50 p.m.
1 20-1 Lady Speightspeare Luis Saez Roger L. Attfield
2 20-1 Going to Vegas Umberto Rispoli Philip D'Amato
3 5-2 Nashwa (GB) Hollie Doyle John H.M. Gosden
4 9-2 Above the Curve John Velazquez Joseph Patrick O'Brien
5 8-1 Tuesday (IRE) Ryan Moore Aidan P. O'Brien
6 30-1 Mise En Scene (GB) Cieren Fallon James Ferguson
7 20-1 Toy (IRE) Wayne Lordan Aidan P. O'Brien
8 20-1 Family Way Tyler Gaffalione Brendan P. Walsh
9 12-1 Rougir (FR) Flavien Prat Chad C. Brown
10 10-1 Virginia Joy (GER) Irad Ortiz, Jr. Chad C. Brown
11 7-2 In Italian (GB) Joel Rosario Chad C. Brown
12 10-1 Moira Frankie Dettori Kevin Attard
Sprint Saturday, 2:30 p.m.
1 30-1 Manny Wah Corey Lanerie Wayne M. Catalano
2 4-1 Kimari Jose Ortiz Wesley A. Ward
3 20-1 O Besos Tyler Gaffalione Gregory D. Foley
4 10-1 American Theorem Joe Bravo George Papaprodromou
5 12-1 Aloha West Luis Saez Wayne M. Catalano
6 6-1 Elite Power Irad Ortiz, Jr. William I. Mott
7 30-1 Super Ocho (CHI) Hector Berrios Amador Merei Sanchez
8 20-1 C Z Rocket Flavien Prat Peter Miller
9 4-5 Jackie's Warrior Joel Rosario Steven M. Asmussen
10 30-1 Willy Boi Chantal Sutherland Jorge Delgado
11 30-1 Flash of Mischief Cristian Torres Karl Broberg
Mile Saturday, 3:10 p.m.
1 20-1 Pogo (IRE) James Doyle Charles Hills
2 30-1 Shirl's Speight Luis Saez Roger L. Attfield
3 6-1 Dreamloper (IRE) Kieran Shoemark Ed Walker
4 7-2 Modern Games (IRE) William Buick Charlie Appleby
5 10-1 Smooth Like Strait John Velazquez Michael W. McCarthy
6 15-1 Ivar (BRZ) Javier Castellano Paulo H. Lobo
7 20-1 Beyond Brilliant Victor Espinoza John A. Shirreffs
8 6-1 Regal Glory Jose Ortiz Chad C. Brown
9 15-1 Malavath (IRE) Tyler Gaffalione Francis-Henri Graffard
10 12-1 Order of Australia (IRE) Ryan Moore Aidan P. O'Brien
11 10-1 Annapolis Irad Ortiz, Jr. Todd A. Pletcher
12 30-1 King Cause Juan Hernandez Michael J. Maker
13 9-2 Kinross (GB) Frankie Dettori Ralph M. Beckett
14 8-1 Domestic Spending (GB) Flavien Prat Chad C. Brown
Alternate 30-1 Front Run the Fed Francisco Arrieta Caio Caramori
Alternate 30-1 Gear Jockey Luis Saez George R. Arnold II
Distaff Saturday, 3:55 p.m.
1 3-1 Malathaat John Velazquez Todd A. Pletcher
2 20-1 Blue Stripe (ARG) Hector Berrios Marcelo Polanco
3 15-1 Secret Oath Luis Saez D. Wayne Lukas
4 4-1 Clairiere Joel Rosario Steven M. Asmussen
5 30-1 Awake At Midnyte Mario Gutierrez Doug F. O'Neill
6 9-5 Nest Irad Ortiz, Jr. Todd A. Pletcher
7 9-2 Search Results Flavien Prat Chad C. Brown
8 6-1 Society Florent Geroux Steven M. Asmussen
Turf Saturday, 4:40 p.m.
1 15-1 Bye Bye Melvin Feargal Lynch H. Graham Motion
2 9-2 War Like Goddess Joel Rosario William I. Mott
3 15-1 Stone Age (IRE) Ryan Moore Aidan P. O'Brien
4 15-1 Broome (IRE) Irad Ortiz, Jr. Aidan P. O'Brien
5 3-1 Rebel's Romance (IRE) James Doyle Charlie Appleby
6 30-1 Channel Maker Jose Ortiz William I. Mott
7 4-1 Nations Pride (IRE) William Buick Charlie Appleby
8 20-1 Master Piece (CHI) Tyler Gaffalione Michael W. McCarthy
9 20-1 Gold Phoenix (IRE) Flavien Prat Philip D'Amato
10 20-1 Red Knight Luis Saez Michael J. Maker
11 6-1 Mishriff (IRE) Frankie Dettori John H.M. Gosden
12 30-1 Nautilus (BRZ) Javier Castellano Paulo H. Lobo
13 15-1 Highland Chief (IRE) John Velazquez H. Graham Motion
Classic Saturday, 5:40 p.m.
1 8-1 Taiba Mike Smith Bob Baffert
2 6-1 Life Is Good Irad Ortiz, Jr. Todd A. Pletcher
3 30-1 Happy Saver John Velazquez Todd A. Pletcher
4 3-5 Flightline Flavien Prat John W. Sadler
5 15-1 Hot Rod Charlie Tyler Gaffalione Doug F. O'Neill
6 5-1 Epicenter Joel Rosario Steven M. Asmussen
7 10-1 Olympiad Junior Alvarado William I. Mott
8 20-1 Rich Strike Sonny Leon Eric R. Reed