clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full schedule for Saturday, July 24th in the Tokyo 2021 Summer Olympics

We take a look at the full schedule of events on the slate for Saturday, July 24th at the 2021 Tokyo Summer Olympics.

The logo of Tokyo 2020 is displayed near Odaiba Seaside Park in Tokyo on July 7, 2021, as reports said the Japanese government plans to impose a virus state of emergency in Tokyo during the Olympics. (Photo by Kazuhiro NOGI / AFP) Photo by KAZUHIRO NOGI/AFP via Getty Images

The fullest day of competition at the 2020 Tokyo Games begins, with 21 of the 29 sports having competition on the first of three Saturdays that will make up the Games calendar.

Team USA gets started in basketball where they were already the heavy favorite, and now even more so with Liz Cambage of Australia no longer participating in the Games. The US is -1100 to win their seventh consecutive gold medal, and ninth in 12 total games since Montreal in 1976 where the sport has been offered.

Also men’s volleyball begins as well, and the USA will be an underdog to take home a medal in a tough group. The Americans picked up a bronze in Rio in 2016 after getting shut out in London in 2012, but will be in a tough group that includes favorite Brazil, the ROC team (Russia), Argentina, France, and Tunisia.

As a reminder, there is a 13-hour time difference between the Eastern Time zone and Japan Standard time.

Full Olympics schedule for Saturday, July 24th by event

*ROC refers to the “Russian Olympic Committee”

Archery

8:30 p.m. ET (Friday)

Mixed team 1/8 Eliminations

1:15 a.m. ET (Saturday)

Mixed Team Quarterfinals
Mixed Team Semifinals
Mixed Team Bronze Medal Match
Mixed Team Gold Medal Match
Mixed Team Victory Ceremony

Badminton

8 p.m. ET (Friday)

Men’s Singles Group Play Stage
Women’s Singles Group Play Stage
Men’s Doubles Group Play Stage
Women’s Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

7:00 a.m. ET (Saturday)

Men’s Singles Group Play Stage
Women’s Singles Group Play Stage
Men’s Doubles Group Play Stage
Women’s Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

Basketball

9:15 p.m. ET (Friday)

Women’s pool round: ROC* vs. Japan, China vs. Romania
Men’s pool round: Poland vs. Latvia, China vs. Serbia

1:00 a.m. ET (Saturday)

Women’s pool round: ROC* vs. China, Romania vs. Japan
Men’s pool round: ROC* vs. China, Serbia vs. Netherlands

4:30 a.m. ET (Saturday)

Women’s pool round: Italy vs. Mongolia, US vs. France
Men’s pool round: Latvia vs. Belgium, Japan vs. Poland

8:00 a.m. ET (Saturday)

Women’s pool round: Mongolia vs. US, France vs. Italy
Men’s pool round: Netherlands vs. ROC*, Belgium vs. Japan

Boxing

10 p.m. ET (Friday)

Women’s Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 32
Women’s Welter (64-69kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Heavy (81-91kg) - Preliminaries - Round of 32

4:00 a.m. ET (Saturday)

Women’s Feather (54-57kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Feather (52-57kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Welter (63-69kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Super Heavy (+91kg) - Preliminaries - Round of 32

Cycling

10 p.m. ET (Friday)

Men’s Road Race
Men’s Road Race Victory Ceremony

Equestrian

4 a.m. ET (Saturday)

Dressage Grand Prix Team and Individual Day 1

Fencing

8 p.m. ET (Friday)

Women’s Epée Individual Table of 64
Men’s Sabre Individual Table of 64
Women’s Epée Individual Table of 32
Men’s Sabre Individual Table of 32
Women’s Epée Individual Table of 16
Men’s Sabre Individual Table of 16
Women’s Epée Individual Quarterfinals
Men’s Sabre Individual Quarterfinal

5 p.m. ET (Saturday)

Women’s Epée Individual Semifinals
Men’s Sabre Individual Semifinals
Women’s Epée Individual Bronze Medal Bout
Men’s Sabre Individual Bronze Medal Bout
Women’s Epée Individual Gold Medal Bout
Men’s Sabre Individual Gold Medal Bout
Women’s Epée Individual Victory Ceremony
Men’s Sabre Individual Victory Ceremony

Gymnastics

9 p.m. ET (Friday)

Men’s qualification, artistic gymnastics

1:30 a.m. ET (Saturday)

Men’s qualification, artistic gymnastics

6:30 a.m. ET (Saturday)

Men’s qualification, artistic gymnastics

Handball

8 p.m. ET (Friday)

Men’s Preliminary Round Group A, Norway vs Brazil
Men’s Preliminary Round Group A, France vs Argentina

1:15 a.m. ET (Saturday)

Men’s Preliminary Round Group B, Sweden vs. Bahrain
Men’s Preliminary Round Group A, Germany vs. Spain

6:30 a.m. ET (Saturday)

Men’s Preliminary Round Group B, Portugal vs Egypt
Men’s Preliminary Round Group B, Denmark vs Japan

Hockey

8:30 p.m. ET (Friday)

Men’s Pool A, Japan vs. Australia
Men’s Pool B, Netherlands vs. Belgium

9 p.m. ET (Friday)

Men’s Pool A, New Zealand vs. India
Men’s Pool A, Argentina vs. Spain

5:30 a.m. ET (Saturday)

Men’s Pool B, Great Britain vs. South Africa
Women’s Pool A, Netherlands vs. India

6:00 a.m. ET (Saturday)

Men’s Pool B, Canada vs. Germany
Women’s Pool A, Ireland vs. South Africa

Judo

10 p.m. ET (Friday)

Women -48 kg Elimination Rounds
Women -48 kg Quarterfinals
Men -60 kg Elimination Rounds
Men -60 kg Quarterfinals

4 a.m. ET (Saturday)

Women -48 kg Repechage
Women -48 kg Semifinals
Men -60 kg Repechage
Men -60 kg Semifinals
Women -48 kg Contests for Bronze Medal
Women -48 kg Final
Men -60 kg Contests for Bronze Medal
Men -60 kg Final
Women -48 kg Victory Ceremony
Men -60 kg Victory Ceremony

Rowing

7:30 p.m. ET (Friday)

Women’s Single Sculls Repechages
Men’s Single Sculls Repechages
Women’s Double Sculls Repechage
Men’s Double Sculls Repechage
Women’s Pair Heats
Men’s Pair Heats
Lightweight Women’s Double Sculls Heats
Lightweight Men’s Double Sculls Heats
Women’s Four Heats
Men’s Four Heats

Shooting

7:30 p.m. ET (Friday)

10m Air Rifle Women’s Qualification
10m Air Rifle Women’s Finals
10m Air Rifle Women’s Victory Ceremony
10m Air Pistol Men’s Qualification
10m Air Pistol Men’s Finals
10m Air Pistol Men’s Victory Ceremony

Soccer

3:30 a.m. ET (Saturday)

Women’s Group E, Chile vs. Canada
Women’s Group E, Japan vs. Great Britain

4:00 a.m. ET (Saturday)

Women’s Group F, China vs. Zambia
Women’s Group F, Netherlands vs. Brazil

4:30 a.m. ET (Saturday)

Women’s Group G, Sweden vs. Australia
Women’s Group G, New Zealand vs. US

Softball

9 p.m. ET (Friday)

Opening round: Australia vs. Canada, US vs. Mexico

7:00 a.m. ET (Saturday)

Opening round: Japan vs. Italy

Swimming

6 a.m. ET (Saturday)

Men’s 400m Individual Medley - Heats
Women’s 100m Butterfly - Heats
Men’s 400m Freestyle - Heats
Women’s 400m Individual Medley - Heats
Men’s 100m Breaststroke - Heats
Women’s 4 x 100m Freestyle Relay - Heats

Table Tennis

8 p.m. ET (Friday)

Men’s Singles Preliminary Round
Women’s Singles Preliminary Round
Mixed Doubles Round of 16

1:15 a.m. ET (Saturday)

Men’s Singles Round 1
Women’s Singles Round 1

6:30 a.m. ET (Saturday)

Men’s Singles Round 1
Women’s Singles Round 1

Taekwondo

9 p.m. ET (Friday)

Women -49 kg Round of 16 (8 matches)
Men -58 kg Round of 16 (8 matches)
Women -49 kg Quarterfinals (4 matches)
Men -58 kg Quarterfinals (4 matches)
Women -49 kg Semifinals (2 matches)
Men -58 kg Semifinals (2 matches)

6 a.m. ET (Saturday)

Women -49 kg Repechages (2 matches)
Men -58 kg Repechages (2 matches)
Women -49 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Men -58 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Women -49 kg Gold Medal Contest
Men -58 kg Gold Medal Contest
Women -49 kg Victory Ceremony
Men -58 kg Victory Ceremony

Tennis

10:00 p.m. ET (Friday)

Men’s Singles First Round
Women’s Singles First Round
Men’s Doubles First Round
Women’s Doubles First Round

Volleyball

8 p.m. ET (Friday)

Men’s and Women’s Preliminaries (Beach)
Men’s Preliminary Round (Indoor) - Pool A, Italy vs Canada
Men’s Preliminary Round (Indoor) - Pool B, Brazil vs Tunisia

1:20 a.m. ET (Saturday)
Men’s Preliminary Round (Indoor) - Pool B, ROC* vs Argentina
Men’s Preliminary Round (Indoor) - Pool A, Japan vs Venezuela

4:00 a.m. ET (Saturday)

Men’s and Women’s Preliminaries (Beach)

6:40 a.m. ET (Saturday)

Men’s Preliminary Round (Indoor) - Pool A, Poland vs Islamic Rep. of Iran
Men’s Preliminary Round (Indoor) - Pool B, United States vs France

7:00 a.m. ET (Saturday)

Men’s and Women’s Preliminaries (Beach)

Water polo

1 a.m. ET (Saturday)

Women’s Preliminary Round - Group B, Japan vs United States
Women’s Preliminary Round - Group A, Canada vs Australia

5:20 a.m. ET (Saturday)

Women’s Preliminary Round - Group A, South Africa vs Spain
Women’s Preliminary Round - Group B, China vs ROC*