clock menu more-arrow no yes mobile

Filed under:

Full schedule for Sunday, July 25th in the Tokyo 2021 Summer Olympics

We take a look at the full schedule of events on the slate for Sunday, July 25th at the 2021 Tokyo Summer Olympics.

Sunisa Lee, Simone Biles, Jordan Chiles and Grace McCallum of Team United States pose for a picture during Women’s Podium Training ahead of the Tokyo 2020 Olympic Games at Ariake Gymnastics Centre on July 22, 2021 in Tokyo, Japan. Photo by Jamie Squire/Getty Images

The Games are in full swing now, as the Day 3 of the 2020 Tokyo Olympics brings aboard more and more stars people around the world have been waiting to see compete on the biggest stage.

Team USA and Simone Biles compete for the first time at 2:10 a.m. in the women’s qualification round. Grace McCallum, Jordan Chiles, and Suni Lee join Simone Biles as the heavily-favored Americans look to win another team gold medal. This will also serve as qualifying for the individual events, so Biles will need to be on her game if she’s to eventually win five gold medals in Tokyo. Which is almost incomprehensible if you think about it.

Also the USA Women’s 3x3 team is 2-0, but will take on Romania and the ROC team as they look to extend their lead in pool play.

Also skateboarding gets underway for the first time in Olympic history, with the street competition preliminaries and finals all taking place in one day. American Nyjah Huston is the favorite at +100 at DraftKings Sportsbook to win the first-ever gold medal in the sport.

Full Olympics schedule for Sunday, July 25th by event

Archery

8:30 p.m. ET (Saturday)

Women’s Team 1/8 Eliminations

12:45 a.m. ET (Sunday)

Women’s Team Quarterfinals
Women’s Team Semifinals
Women’s Team Bronze Medal Match
Women’s Team Gold Medal Match
Women’s Team Victory Ceremony

Badminton

9 p.m. ET (Saturday)

Men’s Singles Group Play Stage
Women’s Singles Group Play Stage
Men’s Doubles Group Play Stage
Women’s Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

5 a.m. ET (Sunday)

Men’s Singles Group Play Stage
Women’s Singles Group Play Stage
Men’s Doubles Group Play Stage
Women’s Doubles Group Play Stage
Mixed Doubles Group Play Stage

Basketball

9:00 p.m. ET (Saturday)

Men’s Preliminary Round Group A: Islamic Rep. of Iran vs. Czech Republic

9:15 p.m. ET (Saturday)

Women’s Pool round (3x3): Japan vs. Mongolia, Romania vs. Italy
Men’s Pool round (3x3): ROC* vs Belgium, Poland vs Serbia

12:40 a.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round Group B: Germany vs. Italy

1:00 a.m. ET (Sunday)

Women’s Pool round (3x3): Mongolia vs. ROC*, China vs. Italy
Men’s Pool round (3x3): China vs. Latvia, Serbia vs. Belgium

4:20 a.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round Group B: Australia vs. Nigeria

4:30 a.m. ET (Sunday)

Women’s Pool round (3x3): Romania vs. US, Japan vs. France
Men’s Pool round (3x3): ROC* vs. Poland, Japan vs. Netherlands

9:00 a.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round Group A: Republic of Korea vs. Spain

10 a.m. ET (Sunday)

Women’s Pool round (3x3): China vs. France, ROC* vs. US
Men’s Pool round (3x3): Netherlands vs. China, Latvia vs. Japan

Boxing

10 p.m. ET (Saturday)

Women’s Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
Women’s Middle (69-75kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32

4 a.m. ET (Sunday)

Women’s Fly (48-51kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Light (57-63kg) - Preliminaries - Round of 32
Men’s Light Heavy (75-81kg) - Preliminaries - Round of 32

Canoe Slalom

12 a.m. ET (Sunday)

Canoe (C1) Men Heats
Kayak (K1) Women Heats

Cycling

12 a.m. ET (Sunday)

Women’s Road Race
Women’s Road Race Victory Ceremony

Diving

2 a.m. ET (Sunday)

Women’s Synchronised 3m Springboard Final
Women’s Synchronised 3m Springboard Victory Ceremony

Equestrian

4 a.m. ET (Sunday)

Dressage Grand Prix Team and Individual Day 2

Fencing

8 p.m. ET (Saturday)

Women’s Foil Individual Table of 64
Men’s Epée Individual Table of 64
Women’s Foil Individual Table of 32
Men’s Epée Individual Table of 32
Women’s Foil Individual Table of 16
Men’s Epée Individual Table of 16
Women’s Foil Individual Quarterfinals
Men’s Epée Individual Quarterfinals

5 a.m. ET (Sunday)

Women’s Foil Individual Semifinals
Men’s Epée Individual Semifinals
Women’s Foil Individual Bronze Medal Bout
Men’s Epée Individual Bronze Medal Bout
Women’s Foil Individual Gold Medal Bout
Men’s Epée Individual Gold Medal Bout
Women’s Foil Individual Victory Ceremony
Men’s Epée Individual Victory Ceremony

Gymnastics

9 p.m. ET (Saturday)

Women’s Qualification, artistic gymnastics

2 a.m. ET (Sunday)

Women’s Qualification, artistic gymnastics (Team USA)

8:20 a.m. ET (Sunday)

Women’s Qualification, artistic gymnastics

Handball

8 p.m. ET (Saturday)

Women’s Preliminary Round Group A, Netherlands vs Japan
Women’s Preliminary Round Group B, ROC* vs Brazil

1:15 a.m. ET (Sunday)

Women’s Preliminary Round Group A, Montenegro vs Angola
Women’s Preliminary Round Group A, Norway vs Republic of Korea

6:30 a.m. ET (Sunday)

Women’s Preliminary Round Group B, Spain vs Sweden
Women’s Preliminary Round Group B, Hungary vs France

Hockey

8:30 p.m. ET (Saturday)

Women’s Pool A, Great Britain vs. Germany
Women’s Pool B, Japan vs. China

9 p.m. ET (Saturday)

Women’s Pool B, Australia vs. Spain
Women’s Pool B, New Zealand vs. Argentina

5:30 a.m. ET (Sunday)

Men’s Pool A, India vs. Australia
Men’s Pool A, Spain vs. New Zealand

6:00 a.m. ET (Sunday)

Men’s Pool A, Japan vs. Argentina
Men’s Pool B, South Africa vs. Netherlands

Judo

10:00 p.m. ET (Saturday)

Women -52 kg Elimination Rounds
Women -52 kg Quarterfinals
Men -66 kg Elimination Rounds
Men -66 kg Quarterfinals

4:00 a.m. ET (Sunday)

Women -52 kg Repechage
Women -52 kg Semifinals
Men -66 kg Repechage
Men -66 kg Semifinals
Women -52 kg Contests for Bronze Medal
Women -52 kg Final
Men -66 kg Contests for Bronze Medal
Men -66 kg Final
Women -52 kg Victory Ceremony
Men -66 kg Victory Ceremony

Rowing

8 p.m. ET (Saturday)

Men’s Single Sculls Semifinals E/F
Women’s Single Sculls Semifinals E/F
Men’s Pair Repechage
Women’s Pair Repechage
Lightweight Men’s Double Sculls Repechages
Lightweight Women’s Double Sculls Repechages
Men’s Quadruple Sculls Repechage
Women’s Quadruple Sculls Repechage
Men’s Eight Heats
Women’s Eight Heats

Sailing

11 p.m. ET (Saturday)

RS:X Men
RS:X Women
Laser Men
Laser Radial Women

Shooting

8 p.m. ET (Saturday)

Skeet Women’s Qualification - Day 1
Skeet Men’s Qualification - Day 1
10m Air Pistol Women’s Qualification
10m Air Pistol Women’s Finals
10m Air Pistol Women’s Victory Ceremony
10m Air Rifle Men’s Qualification
10m Air Rifle Men’s Finals
10m Air Rifle Men’s Victory Ceremony

Skateboarding

8 p.m. ET (Saturday)

Men’s Street Prelims Heats
Men’s Street Final

Soccer

3:30 a.m. ET (Sunday)

Men’s Group C, Egypt vs. Argentina
Men’s Group C, Australia vs. Spain

4 a.m. ET (Sunday)

Men’s Group B, New Zealand vs. Honduras
Men’s Group B, Romania vs. Republic of Korea
Men’s Group A, France vs. South Africa
Men’s Group A, Japan vs. Mexico

4:30 a.m. ET (Sunday)

Men’s Group D, Brazil vs. Côte d’Ivoire
Men’s Group D, Saudi Arabia vs. Germany

Softball

9 p.m. ET (Saturday)

Opening round: Australia vs. US
Opening round: Canada vs. Japan

9 a.m. ET (Sunday)

Opening round: Italy vs. Mexico

Surfing

6 p.m. ET (Saturday)

Men’s Round 1
Women’s Round 1
Men’s Round 2
Women’s Round 2

Swimming

9:30 p.m. ET (Saturday)

Men’s 400m Individual Medley Final
Women’s 100m Butterfly Semifinals
Men’s 400m Freestyle Final
Men’s 400m Individual Medley Victory Ceremony
Women’s 400m Individual Medley Final
Men’s 400m Freestyle Victory Ceremony
Men’s 100m Breaststroke Semifinals
Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final
Women’s 400m Individual Medley Victory Ceremony
Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Victory Ceremony

6:00 a.m. ET (Sunday)

Women’s 100m Backstroke - Heats
Men’s 200m Freestyle - Heats
Women’s 100m Breaststroke - Heats
Men’s 100m Backstroke - Heats
Women’s 400m Freestyle - Heats
Men’s 4 x 100m Freestyle Relay - Heats

Table Tennis

9 p.m. ET (Saturday)

Mixed Doubles Quarterfinals

1 a.m. ET (Sunday)

Men’s Singles Round 2
Women’s Singles Round 2

7 a.m. ET (Sunday)

Mixed Doubles Semifinals

Taekwondo

9 p.m. ET (Saturday)

Women -57 kg Round of 16 (8 matches)
Men -68 kg Round of 16 (8 matches)
Women -57 kg Quarterfinals (4 matches)
Men -68 kg Quarterfinals (4 matches)
Women -57 kg Semifinals (2 matches)
Men -68 kg Semifinals (2 matches)

6 a.m. ET (Sunday)

Women -57 kg Repechages (2 matches)
Men -68 kg Repechages (2 matches)
Women -57 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Men -68 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Women -57 kg Gold Medal Contest
Men -68 kg Gold Medal Contest
Women -57 kg Victory Ceremony
Men -68 kg Victory Ceremony

Tennis

10 p.m. ET (Sunday)

Men’s Singles First Round
Women’s Singles First Round
Men’s Doubles First Round
Women’s Doubles First Round

Volleyball

8 p.m. ET (Saturday)

Men’s and Women’s Preliminaries (Beach)
Women’s Preliminary Round (Indoor) - Pool B, ROC* vs. Italy
Women’s Preliminary Round (Indoor) - Pool B, US vs. Argentina

1:20 a.m. ET (Sunday)

Women’s Preliminary Round (Indoor) - Pool A, Serbia vs. Dominican Republic
Women’s Preliminary Round (Indoor) - Pool B, China vs. Turkey

2 a.m. ET (Sunday)

Men’s and Women’s Preliminary (Beach)

6:40 a.m. ET (Sunday)

Women’s Preliminary Round (Indoor) - Pool A, Japan vs. Kenya
Women’s Preliminary Round (Indoor) - Pool A, Brazil vs. Republic of Korea

7:00 a.m. ET (Sunday)

Men’s and Women’s Preliminaries (Beach)

Water polo

9:00 p.m. ET (Saturday)

Men’s Preliminary Round - Group A, South Africa vs. Italy
Men’s Preliminary Round - Group A, Hungary vs. Greece

1:00 a.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round - Group A, United States vs Japan
Men’s Preliminary Round - Group B, Australia vs Montenegro

5:20 a.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round - Group A, United States vs Japan
Men’s Preliminary Round - Group B, Australia vs Montenegro
Men’s Preliminary Round - Group B, Serbia vs Spain
Men’s Preliminary Round - Group B, Croatia vs Kazakhstan

Weightlifting

10:50 p.m. ET (Saturday)

Men’s 61 kg Group B and Men’s 67 kg Group B

2:50 a.m. ET (Sunday)

Men’s 61 kg Group A
Men’s 61 kg Victory Ceremony

6:50 a.m. ET (Sunday)

Men’s 67 kg Group A
Men’s 67 kg Victory Ceremony