clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full schedule for Monday, July 26th in the Tokyo 2021 Summer Olympics

We take a look at the full schedule of events on the slate for Monday, July 26th at the 2021 Tokyo Summer Olympics.

Softball - Olympics: Day 1 Photo by Yuichi Masuda/Getty Images

As the Tokyo 2021 Summer Olympics continue on, the schedule will feature a few gold medal events on Monday, July 26th. The slate of finals include events in archery, artistic gymnastics, canoe slalom, cycling mountain bike, diving, fencing, Judo, shooting, skateboarding, swimming, table tennis, taekwondo, triathlon and weightlifting.

The full slate of Monday’s events can be found below.

Full Olympics schedule for Monday, July 26th by event

Archery

8:30 p.m. ET (Sunday)

Men’s Team 1/8 Eliminations

12:45 a.m. ET (Monday)

Men’s Team Quarterfinal

2:17 a.m. ET (Monday)

Men’s Team Semifinal

3:15 a.m. ET (Monday)

Men’s Team Bronze Medal Match

3:40 a.m. ET (Monday)

Men’s Team Gold Medal Match

Badminton

11:00 p.m. ET (Sunday)

All events - Group Play Stage matches (Session 5)

5:00 a.m. ET (Monday)

All events - Group Play Stage matches (Session 6)

Basketball

Full schedule available here

Boxing

10:00 p.m. ET (Sunday) to 1:45 a.m. ET (Monday)

Session 5, including Men’s Fly Preliminaries (Round of 32), Men’s Middle Preliminaries (Round of 32), Women’s Feather Preliminaries (Round of 16)

4:00 a.m. ET to 8 a.m. ET (Monday)

Session 6, including Men’s Fly Preliminaries (Round of 32), Men’s Middle Preliminaries (Round of 32), Women’s Feather Preliminaries (Round of 16)

Canoe Slalom

1:00 a.m. ET (Monday)

Men’s Canoe Semi-final

2:45 a.m. ET (Monday)

Men’s Canoe Final

Cycling

12:00 a.m. ET (Monday)

Women’s Road Race

Diving

2:00 a.m. ET (Monday)

Men’s Synchronised 10m Platform Final

Fencing

Full schedule available here

Gymnastics

7:00 a.m. ET (Monday)

Men’s Team Final

Handball

8:00 p.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round, Group A: Brazil vs. France

10:00 p.m. ET (Sunday)

Men’s Preliminary Round, Group A: Argentina vs. Germany

1:15 a.m. ET (Monday)

Men’s Preliminary Round, Group B: Egypt vs. Denmark

3:15 a.m. ET (Monday)

Men’s Preliminary Round, Group A: Spain vs. Norway

6:30 a.m. ET (Monday)

Men’s Preliminary Round, Group B: Bahrain vs. Portugal

8:30 a.m. ET (Monday)

Men’s Preliminary Round, Group B: Japan vs. Sweden

Hockey

8:30 p.m. ET (Sunday)

Men’s Pool B: Germany vs. Belgium

9 p.m. ET (Sunday)

Women’s Pool A: Netherlands vs. Ireland

10:45 p.m. ET (Sunday)

Men’s Pool B: Great Britain vs. Canada

11:15 p.m. ET (Sunday)

Women’s Pool B: Australia vs. China

5:30 a.m. ET (Monday)

Women’s Pool A: South Africa vs. Great Britain

6:00 a.m. ET (Monday)

Women’s Pool B: Argentina vs. Spain

7:45 a.m. ET (Monday)

Women’s Pool B: Japan vs. New Zealand

8:15 a.m. ET (Monday)

Women’s Pool A: Germany vs. India

Rowing

8:00 p.m. ET (Sunday)

Women’s Single Sculls Quarterfinals 1-4

8:40 p.m. ET (Sunday)

Men’s Single Sculls Quarterfinals 1-4

9:20 p.m. ET (Sunday)

Women’s Double Sculls Semifinal A/B 1 and 2

9:40 p.m. ET (Sunday)

Men’s Double Sculls Semifinal A/B 1 and 2

11:00 p.m. ET (Sunday)

Women’s and Men’s Four Repechage 1

Sailing

11:05 p.m. ET (Sunday)

Men’s One Person Dinghy - Laser (Race 3 and 4)
Women’s Windsurfer - RS:X (Race 4-6)

1:35 a.m. ET (Monday)

Women’s One Person Dinghy - Laser Radial (Race 3 and 4)
Men’s Windsurfer - RS:X (Race 4-6)

Shooting

8:00 p.m. ET (Sunday)

Trap Men’s Official Training
Skeet Women’s Qualification, Day 2
10m Air Pistol Mixed Team Pre-Event Training

9:00 p.m. ET (Sunday)

Skeet MEn’s Qualification, Day 2

1:50 a.m. ET (Monday)

Skeet Women’s Final

2:50 a.m. ET (Monday)

Skeet Men’s Final

Skateboarding

8:00 p.m. to 10:03 p.m. ET (Sunday)

Women’s Street Prelims Heats 1-4

11:25 p.m. (Sunday)

Women’s Street Final

Softball

9:00 p.m. ET (Sunday)

Opening Round: Japan vs. US

1:30 a.m. ET (Monday)

Opening Round: Canada vs. Italy

7:00 a.m. ET (Monday)

Opening Round: Mexico vs. Australia

Surfing

6:00 p.m. to 10:12 p.m. ET (Sunday)

Women’s Round 3 Heats 1-8

10:48 p.m. (Sunday) to 3 a.m. (Monday)

Men’s Round 3 Heats 1-8

Table Tennis

9:00 p.m. ET (Sunday)

Men’s & Women’s Singles Round 2

1:30 a.m. ET (Monday)

Men’s & Women’s Singles Round 3

7:00 a.m. ET (Monday)

Mixed Doubles Bronze Medal Match

8:00 a.m. ET (Monday)

Mixed Doubles Gold Medal Match

Tennis

Schedule not yet available

Triathlon

5:30 p.m. ET (Sunday)

Men’s Individual

Volleyball

Full schedule available here

Water Polo

1:00 a.m. ET (Monday)

Women’s Preliminary, Group B: US vs. China

2:30 a.m. ET (Monday)

Women’s Preliminary Round, Group B: ROC vs. Hungary

5:20 a.m. ET (Monday)

Women’s Preliminary Round, Group A: Australia vs. Netherlands

6:50 a.m. ET (Monday)

Women’s Preliminary, Group A: Spain vs. Canada

Weightlifting

12:50 a.m. ET (Monday)

Women’s 55kg Group B

6:50 a.m. ET (Monday)

Women’s 55kg Group A