clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full schedule for Thursday, July 29th in the Tokyo 2021 Summer Olympics

We take a look at the full schedule of events on the slate for Thursday, July 29th at the 2021 Tokyo Summer Olympics.

https://players.brightcove.net/4649896750001/B1OL1zSyx_default/index.html?videoId=6265605093001

It’s a big day in Tokyo, and it seems the weather is going to hold. So let’s highlight the biggest events on today’s schedule.

While there won’t be Simone Biles running away with gold as expected, Suni Lee slots in as one of the favorites to win it without her teammate in the running. The event starts at 6:50 a.m. ET, meaning plenty of fans will be up bright and early Thursday morning.

The men’s golf tournament gets underway at Kasumigaseki Country Club, less than an hour from the Olympic Village. Collin Morikawa is the favorite at +700 at DraftKings Sportsbook, with fellow American Xander Schauffele the second choice at +900. Two of the favorites in Jon Rahm and Bryson DeChambeau won’t make the field however, as they’ve been held back by COVID-19 protocols.

And the featured event in swimming tonight is the women’s 4 x 200m freestyle relay, which should pit the USA vs. Australia yet again in these games. They’ll be in the No. 4 and No. 5 lanes yet again after having the two fastest times in qualifying.

Full Olympics schedule for Thursday, July 29th by event

Archery

Full schedule here
8:30 p.m. ET (Wednesday)
Men and Women’s Individual Eliminations

Artistic Gymnastics

6:50 a.m. ET (Thursday)
Women’s All-Around Final

Badminton

8:00 p.m. ET (Wednesday) to 2:30 a.m. ET (Thursday)
Mixed Doubles Semi-Finals, Men’s Doubles Quarterfinals, Women’s Singles Round of 16

4:00 a.m. to 9:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Singles Round of 16, Women’s Doubles Quarterfinals

Baseball

8:00 a.m. ET (Thursday)
Baseball Opening Round Group B: Israel vs. Republic of Korea

Basketball

9:00 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Canada vs. Republic of Korea

12:40 a.m. ET (Thursday)
Men’s Preliminary Round, Group C: Slovenia vs. Japan

4:20 a.m. ET (Thursday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Spain vs. Serbia

8:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Preliminary Round, Group C: Spain vs. Argentina

Boxing

Full schedule here
10:00 p.m. ET (Wednesday) to 1:10 a.m. ET (Thursday)
Men’s middle and super heavy preliminaries, women’s fly preliminaries

4:00 a.m. to 7:10 a.m. ET (Thursday)
Men’s middle and super heavy preliminaries, women’s fly preliminaries

Canoe Slalom

1:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Canoe Semi-final

2:55 a.m. ET (Thursday)
Women’s Canoe Final

Cycling BMX

9:00 p.m. to 10:45 p.m. ET (Wednesday)
Men’s quarterfinals, Runs 1-3
Women’s quarterfinals, Runs 1-3

Equestrian

8:30 p.m. ET (Wednesday)
Eventing 1st Horse Inspection

Fencing

9:50 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Foil Team Quarterfinals 1-4

11:35 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Foil Team Classifications 5-8

12:55 a.m. ET (Thursday)
Women’s Foil Team Semifinals 1 and 2

2:10 a.m. ET (Thursday)
Women’s Foil Team Placement 7-8
Women’s Foil Team Placement 5-6

5:30 a.m. ET (Thursday)
Women’s Foil Team Bronze Medal Match

6:55 a.m. ET (Thursday)
Women’s Foil Team Gold Medal Match

Golf

6:30 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Individual Stroke Play, Round 1

Handball

8:00 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Netherlands vs. Angola

10:00 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Preliminary Round, Group B: Spain vs. Brazil

1:15 a.m. ET (Thursday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Japan vs. Republic of Korea

3:15 a.m. ET (Thursday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Montenegro vs. Norway

6:30 a.m. ET (Thursday)
Women’s Preliminary Round, Group B: Hungary vs. ROC

8:30 a.m. ET (Thursday)
Women’s Preliminary Round, Group B: Sweden vs. France

Hockey

8:30 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Pool A: India vs. Argentina

9:00 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Pool B: Belgium vs. Canada

10:45 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Pool B: South Africa vs. Germany

11:15 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Pool B: Netherlands vs. Great Britain

5:30 a.m. ET (Thursday)
Women’s Pool B: Spain vs. China

6:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Pool A: Great Britain vs. Netherlands

7:45 a.m. ET (Thursday)
Women’s Pool B: Japan vs. Argentina

8:15 a.m. ET (Thursday)
Women’s Pool B: New Zealand vs. Australia

Judo

Full schedule here
10:00 p.m. ET (Wednesday) to 1:30 a.m. ET (Thursday)
Men 100kg Elimination Round and quarterfinals
Women 78 kg Elimination Round and quarterfinals

4:00 a.m. to 6:50 a.m. ET (Thursday)
Women 78 kg Repechage contest
Women 78 kg semifinal of Table A and Table B
Men 100 kg Repechage contest
Men 100 kg semifinal of Table A and Table B
Women 78 kg Contest for Bronze Medals A and B
Women 78 kg Final
Men 100 kg Contest for Bronze Medals A and B
Men 100 kg Final

Rowing

Full schedule here
7:30 p.m. to 11:20 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Pair & Women’s Pair
Lightweight Women’s Double Sculls
Lightweight Men’s Double Sculls

Rugby Sevens

Full schedule here

Sailing

Full schedule here

Shooting

8:00 p.m. ET (Wednesday)
25m Pistol Women’s Qualification Precision
50m Rifle 3 Positions Women’s Official Training
Trap Women’s Qualification, Day 2
Trap Men’s Qualification, Day 2

12:30 a.m. ET (Thursday)
25m Pistol Women’s Official Training

1:30 a.m. ET (Thursday)
Trap Women’s Final

2:30 a.m. ET (Thursday)
Trap Men’s Final

Swimming

Full schedule here

Volleyball

(Beach, Indoor)

Full schedule here