clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full schedule for Sunday, August 1st in the Tokyo 2021 Summer Olympics

We take a look at the full schedule of events on the slate for Sunday, August 1st at the 2021 Tokyo Summer Olympics.

Justin Dowell of Team USA in action in front of the Olympic rings logo during the Men’s BMX Freestyle seeding event on day eight on day eight of the Tokyo 2020 Olympic Games at Ariake Urban Sports Park on July 31, 2021 in Tokyo, Japan. Photo by Laurence Griffiths/Getty Images

The event finals begin in gymnastics for the 2020 Tokyo Olympics this evening, with four of the 10 gold medals to be awarded being handed out this evening.

Baseball opening round games also continue in the unusual double-elimination format being used at the Games. The United States has advanced in pool play with wins over South Korea and Israel.

And in track and field the race to determine the world’s fastest human is tonight in the men’s 100m dash final, with Trayvon Bromell and Ronnie Baker of the USA both co-favorites at +275 to win the title at DraftKings Sportsbook.

It’s also one of the more fun events for fans to watch, as the BMX freestyle gold medals will be awarded for both women and men in prime time on the east coast starting at 9:10 p.m. and 10:20 p.m. respectively.

And at 8:45 a.m. ET, it’s not quite a must-win match for USA men’s volleyball, but it’s still a crucial one against Argentina.

Full Olympics schedule for Sunday, August 1st by event

Artistic gymnastics

4:00 a.m. ET (Sunday)
Men’s Floor Exercise final

4:45 a.m. ET (Sunday)
Women’s Vault final

5:44 a.m. ET (Sunday)
Men’s Pommel Horse final

6:27 a.m. ET (Sunday)
Women’s Uneven Bars final

Badminton

12:00 a.m. ET (Sunday)
Men’s Singles semifinals

7:30 a.m. ET (Sunday)
Women’s Singles medal matches

Baseball

11:00 p.m. ET (Saturday)
Round 1:

6:00 a.m. ET (Sunday)
Round 1:

Basketball

9:00 p.m. ET (Saturday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Canada vs. Spain

12:30 a.m. ET (Sunday)
Men’s Preliminary Round, Group C: Argentina vs. Japan

4:20 a.m. ET (Sunday)
Men’s Preliminary round, Group C: Spain vs. Slovenia

8:00 a.m. ET (Sunday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Republic of Korea vs. Serbia

Boxing

10:00 p.m. ET (Saturday) to 12:40 a.m. ET (Sunday)
Women’s Fly quarterfinals
Men’s Feather quarterfinals
Men’s Welter Semifinal 1
Men’s Middle quarterfinals
Men’s Light Heavy Semifinal 1
Men’s Super Heavy quarterfinals

4:00 a.m. to 6:40 a.m. ET (Sunday)
Women’s Fly quarterfinals
Men’s Feather quarterfinals
Men’s Welter Semifinal 2
Men’s Middle quarterfinals
Men’s Light Heavy Semifinal 2
Men’s Super Heavy quarterfinals

Cycling, BMX Freestyle

9:10 p.m. ET (Saturday)
Women’s Park final

10:20 p.m. ET (Saturday)
Men’s Park final

Diving

2:00 a.m. ET (Sunday)
Women’s 3m Springboard final

Equestrian

6:45 p.m. ET (Saturday)
Eventing Cross Country Team and Individual

6:00 a.m. ET (Sunday)
Jumping training

Fencing

8:00 p.m. ET (Saturday) to 1:50 a.m. ET (Sunday)
Men’s Foil Team quarterfinals, semifinals, placements

5:30 a.m. ET (Sunday)
Men’s Foil Team Bronze and Gold and medal matches

Golf

6:30 p.m. ET (Saturday)
Men’s Individual Stroke Play, Round 4

Handball

8:00 p.m. ET (Saturday)
Men’s Preliminary Round, Group B: Portugal vs. Japan

10:00 p.m. ET (Saturday)
Men’s Preliminary Round, Group B: Egypt vs. Bahrain

1:15 a.m. ET (Sunday)
Men’s Preliminary Round, Group A: Spain vs. Argentina

3:15 a.m. ET (Sunday)
Men’s Preliminary Round, Group A: Norway vs. France

6:30 a.m. ET (Sunday)
Men’s Preliminary Round, Group A: Germany vs. Brazil

8:30 a.m. ET (Sunday)
Men’s Preliminary Round, Group B: Denmark vs. Sweden

Hockey

8:30 p.m. ET (Saturday)
Men’s quarterfinal

11:00 p.m. ET (Saturday)
Men’s quarterfinal

5:30 a.m. ET (Sunday)
Men’s quarterfinal

8:00 a.m. ET (Sunday)
Men’s quarterfinal

Sailing

11:05 p.m. ET (Saturday)
Mixed Multihull - Nacra 17 Foiling - Races 10-12
Women’s Two Person Dinghy - 470 - Races 7-8
Men’s Two Person Dinghy - 470 - Races 7-8

1:33 a.m. ET (Sunday)
Men’s One Person Dinghy - Laser - Medal race

2:05 a.m. ET (Sunday)
Men’s One Person Dinghy (Heavyweight) - Finn, Races 9-10

2:33 a.m. ET (Sunday)
Women’s One Person Dinghy - Laser Radial - Medal race

Shooting

7:30 p.m. ET (Saturday)
25m Rapid Fire Pistol Men’s Qualification, Stage 1

10:30 p.m. ET (Saturday)
50m Rifle 3 Positions Men’s Pre-Event training

Swimming schedule

Full schedule here

Track and Field

8:10 p.m. to 11:00 p.m. ET (Saturday)
Women’s Hammer Throw Qualification, Groups A and B
Women’s 3000m Steeplechase, Round 1, Heats 1-3
Women’s Long Jump Qualification, Groups A and B
Women’s Shot Put final
Men’s 400m Round 1, Heats 1-6

6:00 a.m. to 8:55 a.m. ET (Sunday)
Men’s High Jump final
Men’s 100m Semifinals 1-3
Women’s 100m Hurdles Semifinals 1-3
Women’s Triple Jump Final
Men’s 800m Semifinals 1-3
Men’s 400m Hurdles Semifinals 1-3
Men’s 100m Final

Table Tennis

9:00 p.m. ET (Saturday)
Men’s Team Round of 16: Hong Kong vs. France
Women’s Team Round of 16: Australia vs. Germany
Women’s Team Round of 16: Republic of Korea vs. Poland
Men’s Team Round of 16: Chinese Taipei vs. Croatia

1:30 a.m. ET (Sunday)
Women’s Team Round of 16: China vs. Austria
Men’s Team Round of 16: Brazil vs. Serbia
Women’s Team Round of 16: France vs. Singapore
Men’s Team Round of 16: Slovenia vs. Republic of Korea

6:30 a.m. ET (Sunday)
Men’s Team Round of 16: Portugal vs. Germany
Women’s Team Round of 16: Hungary vs. Japan
Women’s Team Round of 16: Chinese Taipei
Men’s Team Round of 16: China vs. Egypt

Tennis

Schedule TBD

Volleyball (Beach, Indoor)

Full schedule here

Water polo

1:00 a.m. ET (Sunday)
Women’s Preliminary round, Group B: Hungary vs. China

2:30 a.m. ET (Sunday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Netherlands vs. Canada

5:20 a.m. ET (Sunday)
Women’s Preliminary Round, Group B: ROC vs. Japan

6:50 a.m. ET (Sunday)
Women’s Preliminary Round, Group A: Australia vs. South Africa

Weightlifting

12:50 a.m. ET (Sunday)
Women’s 76kg Group B

6:50 a.m. ET (Sunday)
Women’s 76kg Group A

Wrestling

10:00 p.m. ET (Saturday)
MGR 60kg/130kg, WFS 76kg 1/8 Fin, Quarterfinals

5:15 a.m. ET (Sunday)
Men’s Greco-Roman 60kg Semifinal
Men’s Greco-Roman 130kg Semifinal
Women’s Freestyle 76kg Semifinal