clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Full schedule for Thursday, August 5th in the Tokyo 2021 Summer Olympics

We take a look at the full schedule of events on the slate for Thursday, August 5th at the 2021 Tokyo Summer Olympics.

Spain v United States Men’s Basketball - Olympics: Day 11 Photo by Gregory Shamus/Getty Images

Tons of gold medal events will be on the Summer Olympics slate in Tokyo on Thursday, August 5th. With just a few more days of this year’s games, there are plenty of sports and events to monitor throughout the day. While it’s not a gold medal game, Team USA men’s basketball will return to the court to take on Australia, which beat the Americans in an exhibition game prior to the Olympics, in the semifinal game.

The USWNT will compete for the bronze medal against Australia, while Canada and Sweden will play for the gold. Additionally, the Team USA women’s water polo will compete against ROC in a semifinal game.

Full Olympics schedule for Thursday, August 5th by event

Baseball

6:00 a.m. ET (Thursday)
Semifinal

Basketball

12:15 a.m. ET (Thursday)
Men’s Semifinal: USA vs. Australia

7:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Semifinal: TBD vs. Solvenia

Boxing

1:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Light Semifinals 1 and 2

1:30 a.m. ET (Thursday)
Men’s Fly Semifinal 1 and 2

2:03 a.m. ET (Thursday)
Men’s Middle Semifinal 1 and 2

2:35 a.m. ET (Thursday)
Men’s Feather final

Canoe Sprint

8:30 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Kayak Single 200m Semifinal 1 and 2

8:44 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Canoe Single 200m Semifinal 1 and 2

8:59 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Kayak Single 500m Semifinals 1-4

9:26 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Kayak Double 1000m Semifinal 1 and 2

10:35 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Kayak Single 200m Final A and B

10:50 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Canoe Single 200m Final A and B

11:15 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Kayak Single 500m Final A, B and C

11:47 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Kayak Double 1000m Final A and B

Cycling Track

2:30 a.m. ET (Thursday)
Men’s Omnium Scratch Race

2:48 a.m. ET (Thursday)
Men’s Sprint 1/8 Finals, Heats 1-6

3:06 a.m. ET (Thursday)
Women’s Keirin Quarterfinals, Heats 1-3

3:21 a.m. ET (Thursday)
Men’s Sprint 1/8 Finals Repechages, Heats 1-2

3:27 a.m. ET (Thursday)
Men’s Omnium Tempo Race 2/4

3:45 a.m. ET (Thursday)
Men’s Sprint Quarterfinals

3:57 a.m. ET (Thursday)
Women’s Keirin Semifinals, Heats 1-2

4:07 a.m. ET (Thursday)
Men’s Omnium Elimination, Race 3/4

4:25 a.m. ET (Thursday)
Men’s Sprint Quarterfinals, Race 2

4:37 a.m. ET (Thursday)
Women’s Keirin Finals 7-12
Women’s Keirin Final 1-6

4:50 a.m. ET (Thursday)
Men’s Sprint Quarterfinals - Decider

4:55 a.m. ET (Thursday)
Men’s Omnium Points Race 4/4

5:27 a.m. ET (Thursday)
Men’s Sprint Race for 5th-8th places

Diving

9:00 p.m. ET (Wednesday)
Women’s 10m Platform semifinal

2:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s 10m Platform final

Equestrian

4:00 a.m. ET (Thursday)
Jumping 2nd Horse Inspection

Golf

6:30 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Individual Stroke Play Round 2

Handball

4:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Semifinal: France vs. Egypt

8:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Semifinal: Spain vs. Denmark

Hockey

9:30 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Bronze Medal match: Germany vs. India

6:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Gold Medal Match: Australia vs. Belgium

Karate

9:00 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Kata Elimination Rounds, Ranking Rounds

11:05 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Kumite 67kg Elimination Rounds

4:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Kumite 55 kg Elimination Rounds

6:30 a.m. ET (Thursday)
Women’s Kata Bronze Medal bouts, final

7:05 a.m. ET (Thursday)
Men’s Kumite 67kg semifinal, final

7:22 a.m. ET (Thursday)
Women’s Kumite 55kg semifinal, final

Marathon Swimming

5:30 p.m. ET (Wednesday)
Men’s 10km

Modern Pentathlon

12:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Individual - Fencing ranking round

3:30 a.m. ET (Thursday)
Men’s Individual - Fencing ranking round

Skateboarding

8:00 p.m. to 10:06 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Park Prelims, Heats 1-4

11:30 p.m. ET (Wednesday)
Men’s Park final

Soccer

4:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Bronze Medal match: Australia vs. USA

Sport Climbing

4:30 a.m. ET (Thursday)
Men’s Combined, Speed final

5:30 a.m. ET (Thursday)
Men’s Combined, Bouldering final

8:10 a.m. ET (Thursday)
Men’s Combined, Lead final

Table Tennis

10:00 p.m. ET (Wednesday)
Women’s Team Bronze Medal match: TBD vs. Hong Kong

6:30 a.m. ET (Wednesday)
Women’s Team Gold Medal match: TBD vs. Japan

Track and Field (Athletics)

Full schedule here

Volleyball

12:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Semifinals: Brazil vs. ROC

8:00 a.m. ET (Thursday)
Men’s Semifinals: France vs. Argentina

Water Polo

1:00 a.m. ET (Thursday)
Women’s Classification 5th-8th: China vs. Netherlands

2:30 a.m. ET (Thursday)
Women’s Semifinal: ROC vs. USA

5:20 a.m. ET (Thursday)
Women’s Classification 5th-8th: Australia vs. Canada

6:50 a.m. ET (Thursday)
Women’s Semifinal: Spain vs. Hungary

Wrestling

10:00 p.m. ET (Wednesday)
MFS 57kg/86kg, WFS 57kg Repechages

10:30 p.m. ET (Wednesday)
MFS 74kg/125kg, WFS 53kg 1/8 finals, quarterfinals

5:15 a.m. ET (Thursday)
Men’s Freestyle 74kg semifinal
Men’s Freestyle 125kg semifinal
Women’s Freestyle 53kg semifinal
Men’s Freestyle 57kg Bronze medal match, final
Men’s Freestyle 86kg Bronze medal match, final
Women’s Freestyle 57kg Bronze medal match, final